Nadszedł ten najcięższy okres w roku, gdy budzik każe nam wstać z łóżka gdy na dworze jest jeszcze kompletnie ciemno. Dla wielu z nas prowadzi to do problemów ze wstawaniem z łóżka, a w konsekwencji do zasypiania do pracy czy szkoły. Co zrobić, aby poranki nie były dla nas tak ciężkie? Podpowiadamy!
1. Najważniejsza jest rutyna
Starajmy się, aby nasz sen był jak najbardziej unormowany. W tym celu wprowadźmy jedną, stałą godzinę zasypiania i starajmy się, aby kłaść się do łóżka zawsze o mniej więcej tej samej porze. Stała powinna być także godzina naszej pobudki – pozwoli to unormować nasz zegar wewnętrzny, co sprawi, że z biegiem czasu przestaniemy mieć problemy z porannym wstawaniem. Ważne jest także regularne spożywanie posiłków – zbyt późna kolacja może znacząco wpłynąć na jakość naszego snu i przekładać się na problemy z porannym wstawaniem. Powinniśmy także zwracać uwagę na to, co jemy – zła dieta również ma negatywny wpływ na jakość snu.
2. Zadbaj o odpowiednie warunki podczas snu
Aby obudzić się wypoczętym, trzeba stworzyć sobie odpowiednie warunki do snu. Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednie zaciemnienie sypialni – jeśli mieszkamy w mieście, gdzie do pokoju w nocy wpada zbyt dużo światła, powinniśmy wyposażyć okna w zasłony lub rolety. Częstym błędem, który jest popełniany podczas snu, jest zbyt wysoka temperatura w sypialni – powinna mieścić się ona w granicach 16-19 stopni Celsjusza. Zainwestujmy także w wygodny materac – na rynku do wyboru są różne twardości, które dostosować można do swoich potrzeb. Dobierzmy taki, który będzie dla nas najbardziej komfortowy. Ważna jest też poduszka oraz materiał, którym otulona jest pościel.
3. Wyciszenie przed snem
Niezmiernie ważne są także czynności, które wykonujemy na kilka godzin przed zaśnięciem. Przed snem najważniejsze jest wyciszenie – powinniśmy więc ograniczyć wszelkie bodźce mogące zakłócać nasze zasypianie. Zrezygnujemy z oglądania telewizji, przeglądania Internetu czy grania w gry przed zaśnięciem – nadmierna ekspozycja na światło niebieskie, które emitują ekrany, mogą doprowadzić do problemów z zaśnięciem, a tym samym do gorszej jakości snu i problemów ze wstawaniem. Nie powinniśmy także przed zaśnięciem palić papierosów oraz spożywać późnej kolacji.
4. Czas na odpoczynek!
Problemy z porannym wstawaniem mogą świadczyć o ogólnym przemęczeniu, który świadczyć może o tym, że po prostu potrzebujemy wypoczynku. Warto mieć na uwadze, że problemy z porannym wstawaniem to jeden z objawów depresji. Jeśli więc problemom z porannymi pobudkami towarzyszy obniżony nastrój i brak chęci do codziennego działania, powinniśmy zastanowić się, czy to czasem nie jest depresja. W takim wypadku powinniśmy pomyśleć o krótkim wypoczynku – świetnie sprawdzi się weekend w spa, który pomoże nam zregenerować siły. Problemy ze snem świadczyć mogą także o niedoborze jodu w organizmie, dlatego warto udać się na kilkudniowe wczasy nad morzem, które uzupełnią poziom tego pierwiastka, a dodatkowo pozwolą nam wypocząć i odetchnąć od codzienności.
Poranki nie muszą oznaczać wewnętrznej walki między chęcią pozostanie w łóżku a koniecznością wyjścia do pracy – wystarczy regularna praca nad samym sobą, a okaże się, że nie takie poranki straszne, jak je malują!