Osuszacz sprężonego powietrza jest jednym z urządzeń, które wykorzystuje się w procesie uzdatniania sprężonego powietrza. Jak działa? Jakie są rodzaje osuszaczy sprężonego powietrza? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Jak działa osuszacz sprężonego powietrza?
Jak wspomniano we wstępie osuszacz powietrza sprężonego to urządzenie wykorzystywane do uzdatniania sprężonego powietrza. Jego zastosowanie pozwala wyeliminować wodę oraz parę wodną z powietrza, które jest emitowane przez sprężarkę. Kompresja powietrza atmosferycznego następuje w naturalnym otoczeniu, w którym występują liczne zanieczyszczenia, czego przykładem może być para. Temperatura punktu rosy powietrza w przewodach instalacji jest wyższa względem powietrza atmosferycznego, co sprawia, że w przewodach urządzenia dochodzi do kondensacji pary wodnej. Wilgoć ta jest niewskazana, ponieważ może doprowadzić do korozji osprzętu, czy zamarzania zewnętrznych przewodów. Aby zapobiec szkodliwemu działaniu wilgoci należy zastosować osuszacz powietrza sprężonego.
Rodzaje osuszaczy powietrza sprężonego
Osuszacze powietrza sprężonego to urządzenia, które występują pod różną postacią. Podstawowy podział uwzględnia punkt rosy, w związku z czym sprzęt jest klasyfikowany jako osuszacze membranowe, adsorbcyjne oraz chłodnicze. Każdy z nich działa na innej zasadzie, jednak efekt jest ten sam, czyli osuszenie sprężonego powietrza.
Podsumowując należy stwierdzić, że osuszacz powietrza sprężonego to niezwykle istotny element każdej instalacji sprężonego powietrza. Tego typu urządzenia są dostępne w ofercie firmy TECHEM, przy współpracy z którą powstał niniejszy artykuł.
Fot. Shutterstock