Jak działa przesiewacz wibracyjny? O przesiewaczach opowiadają specjaliści z GKM Siebtechnik
Przesiewacz wibracyjny to urządzenie wykorzystywane w wielu branżach. Zastosowanie znajduje zarówno w przemyśle ciężkim, w budownictwie, jak i w branży rolnej oraz spożywczej. Jak działa przesiewacz, jak jest zbudowany i jak wybrać odpowiedni przesiewacz wibracyjny do swojej firmy?
Jak zbudowany jest przesiewacz wibracyjny?
W zależności od zastosowania przesiewacz wibracyjny może być przeciętnych rozmiarów urządzeniem, przechowywanym i wykorzystywanym wewnątrz pomieszczenia lub dużą maszyną, która nierzadko wyposażona jest w koła bądź gąsienice, by można ją było w łatwy sposób transportować między miejscami pracy. Głównymi podzespołami przesiewacza wibracyjnego są sita oraz silnik, który wprawia sita w drgania. Ponadto ważnymi elementami są także uszczelki, które zapobiegają pyleniu. W nowoczesnych przesiewaczach wdrażane są także rozwiązania, mające na celu samooczyszczenie sit. Najczęściej jest to system soniczny, który ogranicza zapychanie się ok w sitach.
Przesiewacz wibracyjny – jak działa i jak go eksploatować?
Przesiewacz wibracyjny separuje materiał na różnej wielkości frakcje. Możliwe jest sortowanie na kilka frakcji jednocześnie w wielopokładowym przesiewaczu z kilkoma sitami. Surowiec wsadowy dzięki drganiom, w jakie silnik wprawia sita, oddzielany jest według wielkości ok w sitach – proces odbywa się półautomatycznie lub w pełni zautomatyzowany sposób, jeśli materiał wsadowy dostarczany jest taśmowo.
Za poprawną pracę przesiewaczy odpowiada w dużym stopniu silnik oraz sito. Silniki w przesiewaczach od renomowanych producentów to jednostki bardzo wytrzymałe, które – wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami – awarii ulegają sporadycznie. Na większą uwagę podczas eksploatacji zasługują sita, które mogą się zapychać. Ryzyko to redukują wspomniane przed chwilą systemy, jednak dla przedłużenia żywotności sit i zachowania ciągłości pracy konieczne jest regularne czyszczenie sit oraz kontrola siły ich napięcia na obręczy. Ponadto cyklicznej wymianie podlegają gumowe uszczelki, które po zakończonej pracy przesiewacza wibracyjnego należy przechowywać w ciemnych i suchym miejscu.
Aby przesiewacz wibracyjny wpisywał się w potrzeby przedsiębiorstwa, najlepiej zakupić go bezpośrednio od producenta. Specjaliści skonfigurują urządzenie według wytycznych i dostarczą do siedziby firmy w systemie Plug&Play.
Fot. Shutterstock.