Na drodze do osiągnięcia sukcesu w nauce dzieci bardzo ważne jest zaangażowanie najmłodszych. Na to z kolei wpływ ma wiele czynników, ale jednym z ważniejszych jest wsparcie rodziców. Dlatego też warto motywować dziecko nie tylko na etapie edukacji szkolnej, ale już od niemowlęcych lat. Co trzeba robić, by zachęcić dziecko do poszerzania swojej wiedzy?
Dogodne warunki do nauki
Tak jak dorośli do pracy, tak i dzieci muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki do nauki. Najlepiej przyzwyczajać maluchy do stałego miejsca pracy, w którym panować będzie cisza i spokój. Dziecko nie powinno być rozpraszane przez odgłosy telewizji czy innej elektroniki w domu, jako że może to odwrócić jego wagę od rozwiązywanego zadania i zniechęcić do jego ukończenia. Kącik do nauki powinien być też uporządkowany i czysty, by w każdej chwili można w nim było rozłożyć książki, zeszyty czy inne pomoce naukowe. Ostatnim ważnym aspektem jest nieporuszanie innych tematów i niewydawanie poleceń przez rodzica w trakcie trwania nauki, aby nie odciągać pociechy od pracy.
Pochwały i pobudzanie ciekawości
Niezwykle istotną motywacją ze strony rodzica jest chwalenie dzieci. Rodzice bowiem powinni pomagać dziecku dostrzegać jego mocne strony, by mogło budować poczucie własnej wartości. Reagowanie entuzjastycznie i docenianie postępów w nauce to klucz do sukcesu w skutecznej nauce i poznawaniu świata. Jeśli dziecko zainteresuje się danym tematem, nic nie stoi na przeszkodzie, by wspierać proces poszerzania wiedzy, wykonując różne ciekawe aktywności. Może to być na przykład wizyta w tematycznym muzeum czy wspólne oglądanie filmów naukowych. Dziecko nie powinno bać się zadawać pytań. Nawet jeśli rodzic nie zna na nie odpowiedzi, można poszukać jej wspólnie. Dostarczy do jeszcze większą przyjemność i pomoże wzmocnić relację z dzieckiem.
Pomoce naukowe i zabawki edukacyjne
Na rynku zabawek dla dzieci znajduje się obecnie mnóstwo zabawek edukacyjnych, które rodzice mogą zamówić dla swoich pociech, by jeszcze bardziej stymulować ich rozwój. Takie pomoce mogą dotyczyć różnych zagadnień od rozwiązywania działań matematycznych, aż po zasady pisowni ż. Na dobór zabawek edukacyjnych duży wpływ ma wiek dziecka, dlatego na ten aspekt rodzice z pewnością powinny zwrócić uwagę na samym początku. Wspólne rozwiązywanie matematycznych łamigłówek, nauka ortografii, czytanie i inne tego typu aktywności pomogą dziecku lepiej rozumieć otaczający świat, a rodzicom dadzą satysfakcję z produktywnego spędzania czasu ze swoją pociechą.
Fot. Shutterstock