Jakie kroki należy wykonać, by zaparzyć herbatę jednocześnie najkorzystniejszą dla organizmu i najlepszą smakowo? Przeczytaj artykuł i odkryj tajemnicę parzenia herbaty. Dokonuj lepszych wyborów, a przy okazji podbijaj podniebienia gości. Zapraszamy do lektury.
Wybór herbaty i naczynia
Jeżeli zależy Ci na napoju wysokiej jakości i marzysz o celebrowaniu aromatu i smaku, zapomnij o herbacie z torebek. Wybierz liściastą, koniecznie znanego producenta. Herbata należy do niedrogich napojów, dlatego warto pozwolić sobie na najbardziej jakościowe mieszanki liści, owoców, płatków kwiatów i innych elementów suszu. W domu trzeba przechowywać ją w szczelnych pojemnikach, które nie dopuszczają wilgoci ani zapachów z zewnątrz.
Kolejny istotny element stanowi dzbanek. Wody zdecydowanie nie należy trzymać w termosie. Nie powinno się też stosować podgrzewaczy do dzbanków. Aby napój nie wytracił temperatury zbyt szybko, przed wlaniem herbaty możesz ogrzać dzbanek gorącą wodą.
Wybór wody
Jedną z największych tajemnic doskonałej herbaty jest woda. Do zaparzania najbardziej nadaje się miękka, świeża, zima. Przed zalaniem liści należy doprowadzić ją do wrzenia, jednak nie każdą herbatę można zalać od razu. Przykładowo optymalna temperatura dla gatunku zielonego wynosi 80°C.
Nie gotuj wody prosto z kranu, zwłaszcza jeśli jej jakość w Twoim miejscu zamieszkania pozostawia wiele do życzenia. Zamiast tego sięgnij po wodę odstaną. Do przechowywania świetnie sprawdzają się dzbany gliniane, koniecznie bez glazurowanej powłoki. Porowata struktura gliny nieglazurowanej pochłania drobnoustroje i substancje toksyczne. Ponadto z uwagi na alkaliczną naturę glina zapewnia najlepsze pH trzymanej w niej wodzie. Płyn staje się smaczniejszy i korzystniejszy dla organizmu.
Ceremonia parzenia herbaty
Aby zaparzyć jedną filiżankę herbaty, użyj 2-2,5 g herbaty liściastej bądź ok. 5 g suszu z owocami. Czas parzenia przekłada się na efekt końcowy. W 2-3 minuty otrzymuje się herbatę łagodną, pobudzającą układ nerwowy. W 4-5 minut uzyskuje się napar dobry dla żołądka i jelit, wyrazistszy smakowo. 8-10 minut powinny parzyć się herbaty owocowe i zioła lecznicze.
I pamiętaj, zawsze podawaj herbatę w filiżance lub szklance, w których najlepiej widać jej barwę. Smacznego!
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Biały SaiBaba.