Jakie egzotyczne zwierzęta można trzymać w domu? Jakie hodowle niebezpiecznych zwierząt są legalne?
Psy, koty, chomiki i rybki – w domu trzymamy różne zwierzęta. Nie wszystkim jednak wystarczają pupile, do których zdążyliśmy przywyknąć i chcieliby do swojego życia wprowadzić więcej egzotyki. Pamiętajmy, że nie wszystkie gatunki zwierząt możemy trzymać w domu. Dlaczego możemy mieć w domu pytona, a leniwca już nie?
Lista niebezpiecznych zwierząt, których nie można trzymać w domu
To, czy wybrane zwierzę możemy trzymać w domu, zależy od tego, czy znalazło się na liście zwierząt niebezpiecznych. Co więcej, lista ta podzielona jest na dwie kategorie. W pierwszej kategorii znajdują się zwierzęta, których nie wolno mieć w domu i nie ma od tego żadnych odstępstw.
Na liście znajdziemy zarówno dość oczywiste gatunki:
- Niedźwiedzie
- Hipopotamy
- Gepardy
- Pumy i wiele innych
oraz mniej oczywiste, jak leniwce czy mrówkojady.
Lista zwierząt niebezpiecznych, które można hodować w domu
Pewne gatunki zwierząt, które są uznane za niebezpieczne, znalazły się w drugiej kategorii na wcześniej wspomnianej liście. Jeśli w drugiej kategorii znajduje się zwierzę, które chcemy trzymać w domu, musimy zgłosić jego posiadanie w wydziale środowiska i zieleni, przekładając świadectwo legalnego pochodzenia zwierzęcia.
W domu możemy hodować tylko takie zwierzęta, które pochodzą z legalnej hodowli w Polsce lub z zagranicy. Nielegalnie przywiezione zwierzęta z zagranicy, nie tylko nie podlegają procedurom celnym (co jest nielegalne), ale przede wszystkim mogą pochodzić z hodowli, które nie spełniają najbardziej podstawowych norm.
W drugiej kategorii na liście znajdują się między innymi takie zwierzęta, jak:
- Tarantula
- Ptasznik
- Pyton królewski (jeden z najmniejszych pytonów)
- Rysie
- Pekari
- Likaony i inne
Inne egzotyczne zwierzęta, które można trzymać w domu
Egzotyka nie musi być niebezpieczna. Możemy poszukać zwierzaka, który nie został umieszczony na liście – ani w I, ani w II kategorii. Coraz chętniej trzymamy w domu szopy pracze. Opieka nad nimi jednak nie jest taka łatwa. Trzeba wiedzieć, jak utrzymać dyscyplinę, by zwierzę nie poczuło się zbyt pewnie – wtedy może zacząć zachowywać się jak samiec alfa w stadzie, co będzie dla nas bardzo kłopotliwe, a może być nawet niebezpieczne. Szopy, gdy przejmują dominację, lubią gryźć.
Fenek, inaczej zwany lisem pustynnym, to zwierzę, które żeruje w nocy. Mimo że nie można liczyć, że będzie zachowywał się jak dobrze ułożony pies, są duże szanse, że odwzajemni naszą miłość i będzie wiernym towarzyszem zabaw.
Jeśli decydujemy się zaopiekować jakimkolwiek zwierzęciem, dowiedzmy się, jakie warunki musimy mu zapewnić. Opieka nad zwierzakiem to nie tylko mnóstwo radości, ale także duża odpowiedzialność.