W samochodzie znajdziemy kilka rodzajów filtrów, które pełnią istotną funkcję. Oczyszczają wszystkie ciecze oraz powietrze, które dostaje się do komory spalania. Od ich stanu oraz prawidłowego funkcjonowania zależy więc trwałość jednostki napędowej. Jakie filtry znajdziemy w naszym samochodzie i za co odpowiadają?
Filtr oleju
Olej silnikowy odpowiada między innymi za oczyszczanie wnętrza silnika. Jego zadaniem jest „wypłukiwanie” z wnętrza jednostki napędowych wszelkich ciał stałych, które mogłyby uszkodzić silnik. Wszelkie niepożądane drobinki powinny zatrzymać się właśnie w filtrze oleju.
Dlatego właśnie tak bardzo istotne jest to, aby stosować filtry odpowiedniej jakości (np. Mann Filter) oraz wymieniać filtr cyklicznie – najlepiej przy okazji każdej wymiany oleju.
Filtr powietrza
Powietrze jest jednym z elementów mieszanki zapłonowej, której wybuch w komorze spalania wprawia silnik w ruch. Dlatego tak istotne jest to, aby powietrze dostające się do cylindrów nie zawierało żadnych niepożądanych elementów. Filtr powietrza wyłapuje wszelkie pyły i zanieczyszczenia, powstrzymując je przed dostaniem się do silnika i w konsekwencji uszkodzeniem cylindrów czy pierścieni tłokowych.
Filtr paliwa
Zanieczyszczone paliwo może mieć zabójczy wpływ na wtryskiwacze w naszym silniku. Dlatego też tak istotne jest odpowiednie jego filtrowanie. W jednostkach benzynowych wystarczy wymieniać filtr paliwa co około 100 tys. km. Jednostki diesla wymagają przeprowadzania tej czynności co około 30 tys. km.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Najlepsze Oleje.
Fot. Shutterstock