O tym, że znajomość języków obcych jest dziś jednym z największych atutów na rynku pracy, nikogo nie trzeba chyba przekonywać. A gdyby tak, zamiast hiszpańskiego czy włoskiego, postawić na naukę języka chińskiego? Wielu osobom ten pomysł wydaje się wyjątkowo trudny w realizacji. Co zrobić, aby nauka języka chińskiego była przyjemna i przynosiła efekty?
Język chiński – od czego zacząć?
Nauka języka chińskiego dla wielu wydaje się wprost niemożliwa. Nic bardziej mylnego! Jeśli jego poznanie jest naszym marzeniem, z pewnością warto zacząć od przyjrzenia się bliżej kulturze azjatyckiego kraju. Poznając jego historię i dziedzictwo narodowe znacznie łatwiej nam będzie zgłębić tajniki fonetyki czy pisowni, które dla Europejczyków są często zupełnie niezrozumiałe.
Ciekawym pomysłem na rozpoczęcie przygody z nauką języka chińskiego jest na przykład zapoznanie się z tamtejszą kinematografią. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że reżyserzy tacy jak Zhang Yimou czy Jia Zhangke mają na swoim koncie prawdziwe dzieła sztuki. Wśród najbardziej uznanych przez krytyków obrazów znalazły się m.in. „Cesarzowa” i „Martwa natura”, które po raz pierwszy warto obejrzeć jeszcze przed rozpoczęciem nauki chińskiego.
Z pewnością, podczas kursu czy prywatnych lekcji, zdarzy nam się jeszcze wrócić do wymienionych wyżej tytułów. Każdy kolejny seans będzie okazją do ponownego spotkania z ulubionymi bohaterami i powtórzenia poznanych wcześniej zwrotów czy słówek.
Metody nauki języka chińskiego
Istnieje wiele różnych sposobów na naukę języka chińskiego. Do najpopularniejszych bez wątpienia należy udział w zorganizowanym kursie. Szkoły języka chińskiego nie są tak popularne jak te dedykowane językom romańskim czy skandynawskim, ale ta sytuacja z każdym rokiem się zmienia. Nic w tym dziwnego – liczba osób zainteresowanych nauką czytania, pisania i mówienia po chińsku rośnie z miesiąca na miesiąc, dlatego takie kursy cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem.
Szkoły języka chińskiego można dziś znaleźć przede wszystkim w największych polskich miastach, takich jak Kraków, Wrocław i, oczywiście, Warszawa. Nie oznacza to jednak, że nauka języka chińskiego w mniejszej miejscowości nie jest możliwa.
Ich mieszkańcy mogą skorzystać z pomocy prywatnych nauczycieli. Lekcje odbywają się dziś nie tylko stacjonarnie, ale również online, dzięki czemu uczestnicy i lektor mogą znajdować się na dwóch różnych krańcach świata. Czasami nauczyciel jest Polakiem, który poświęcił wiele lat na doskonalenie swoich umiejętności, innym razem to native speaker, który biegle włada nie tylko chińskim, ale też na przykład językiem angielskim.
Poza tym, istnieją jeszcze liczne aplikacje internetowe, które pomagają poznawać nowe języki. Dostęp do podstawowych wersji wielu z nich jest bezpłatny i w ten sposób koszty nauki spadają niemal do zera. Jeśli jednak w nauce chińskiego stawiamy dopiero pierwsze kroki, warto zainteresować się przede wszystkim kursami i zajęciami w szkołach. Kontakt z nauczycielem i innymi uczniami sprawi, że przełamanie ewentualnej bariery językowej będzie znacznie łatwiejsze. Artykuł powstał we współpracy ze szkołą języka chińskiego Nihao.