Dieta oparta o wysokoprzetworzone produkty, brak ruchu, siedzący tryb życia, chroniczny stres, zła jakość snu, zanieczyszczone powietrze, nadwaga i otyłość to główne, zdrowotne grzechy współczesnej cywilizacji zachodniej. Prowadzą one do wielu groźnych chorób, określanych jako choroby cywilizacyjne. Zbilansowana dieta i codzienna dawka ruchu to najskuteczniejsze metody przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym. Bardzo ważnym składnikiem, który zmniejsza ryzyko zachorowania na te i inne choroby jest podaż kwasów omega-3 na odpowiednim poziomie. Dowiedz się, jak powstawaniu chorób cywilizacyjnych zapobiegają kwasy omega-3.
Kwasy omega-3 a profilaktyka zawałów serca i miażdżycy
Kwasy omega-3 poprawiają krzepliwość komórek krwi i tym samym transport tlenu po całym organizmie. W ten sposób zmniejszają ryzyko choroby niedokrwiennej serca, redukują blaszki miażdżycowe, obniżają ciśnienie krwi – czyli zapobiegają zawałom serca, miażdżycy i innym poważnym chorobom serca i całego układu sercowo-krążeniowego. Pamiętajmy również, że choroby serca są częstą przyczyną udarów mózgu, również częstej przyczyny zgonów w Polsce. Kwasy omega-3 niwelują również ryzyko udarów, dzięki skutecznej profilaktyce chorób serca.
Kwasy omega-3 a profilaktyka cukrzycy typu 2, nadwagi i otyłości
Udowodniono, że kwasy omega-3 pozytywnie wpływają na uczucie sytości, co ma związek z poprawą funkcjonowania neuronów. Informacja o uczuciu sytości przekazywana jest znacznie sprawniej, nadmierny apetyt jest zahamowany, dzięki czemu łatwiej kontrolować ilość spożywanego pożywienia, w tym węglowodanów. Dzięki temu ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz nadwagi i otyłości jest znacznie mniejsze.
Kwasy omega-3 a profilaktyka nowotworowa
Nowotwory są po zawałach i udarach najczęstsza przyczyną zgonów w Polsce, a zachorowalność na nie wzrasta z roku na rok. Obok predyspozycji genetycznych, to właśnie współczesny styl życia prowadzi w wielu przypadkach do tej choroby. Nadwaga, alkohol, papierosy, niezdrowa dieta wywołują stany zapalne, które niestety często wywołują zmiany nowotworowe. Kwasy omega-3 skutecznie zwalczają stany zapalne, hamują także wzrost komórek nowotworowych, a także powodują śmierć komórek nowotworowych. Są więc skutecznym środkiem w profilaktyce nowotworowej.
Kwasy omega-3 a profilaktyka Alzheimera i choroby Parkinsona
Alzheimer to choroba, której objawy pojawiają się najczęściej u osób powyżej 65. roku życia. Polega ona na obumieraniu połączeń nerwowych w mózgu, czego konsekwencją jest obumieraniu komórek nerwowych i obkurczanie się mózgu. Na początku objawia się to coraz większymi utratami pamięci, a w końcu osoba chora na Alzheimera nie potrafi jeść ani wstać z łóżka. Skuteczną metodą profilaktyki jest nieustanna praca mózgu – nauka języków obcych, rozwiązywanie krzyżówek, aktywność społeczna oraz aktywność fizyczna. Również spożywanie kwasów omega-3 zmniejsza ryzyko zachorowania na tę chorobę. Osłonki mielinowe, które chronią neurony, zbudowane są w 40% z kwasów omega-3, a konkretnie z kwasów DHA oraz EPA. Dostarczając organizmowi odpowiednią dawkę kwasów omega-3 zapobiegamy rozwinięciu się tej choroby, której nie zaliczamy do chorób cywilizacyjnych. Lekarze jednak zgodnie informują, że dotyczy ona coraz większej części naszego społeczeństwa.
W skutecznej profilaktyce chorób ważny jest stosunek kwasów omega-3 do kwasów omega-6 – powinien on wynosić co najmniej 1:5. Niestety najczęściej przewaga kwasów omega-6 jest znacznie większa, co wywołuje stany zapalne. Dlatego często zaleca się suplementację kwasów omega-3, szczególnie jeśli borykamy się z przewlekłymi infekcjami lub z którąś z wymienionych wyżej chorób.
Artykuł powstał we współpracy z apteką internetową apteka-leki.pl.