Zawód nauczyciela jest jednym z najstarszych, o jakich słyszał świat. Osoby potrafiące przekazywać zdobytą wcześniej wiedzę były i wciąż są niezbędne w społeczeństwie. To dzięki nim kolejne pokolenia mają okazję zdobywać nowe umiejętności i odkrywać drzemiące w nich talenty. Prawdziwy nauczyciel to zawód wykonywany z powołania. Profesorów i wychowawców z najbardziej niecodziennym podejściem wielu z nas pamięta jeszcze na długie lata po ukończeniu szkoły. Jak jednak wygląda praca nauczyciela „od kuchni”? Oto kilka ciekawostek dotyczących zawodu pedagoga.
Nauczyciel w Finlandii nie wystawia uczniom ocen
Ma to miejsce wyłącznie w klasach 1 – 3, jednak dzięki takiemu rozwiązaniu dzieci mają okazję przyzwyczaić się do warunków szkolnych i rozwinąć wyobraźnię. Początkowe etapy nauki szkolnej w Finlandii opierają się przede wszystkim na uwrażliwianiu najmłodszych i przygotowywaniu ich do wejścia w tzw. dorosłe życie.
Co ciekawe, nauczyciele w Finlandii nie prowadzą nawet dzienników lekcyjnych. W ten sposób nie wywierają na uczniach klas 1 – 3 presji, a jedynie pozwalają im cieszyć się z czasu spędzanego w szkolnych ławkach z kolegami.
Szwajcarscy pedagodzy nauczają w kilku językach
Ma to związek z kulturą tego kraju, która opiera się na więcej niż jednym języku. W zależności od kantonu, czyli obszaru administracyjnego, w którym znajduje się szkoła, lekcje w Szwajcarii mogą być prowadzone po włosku, francusku, niemiecku, a nawet w języku retoromańskim. Taka różnorodność wymaga od nauczycieli dużej wszechstronności.
W Polsce legitymacja nauczyciela gwarantuje liczne zniżki
W naszym kraju praca w zawodzie nauczyciela to nie tylko obowiązki, ale też liczne przywileje. Wiele z nich wynika z posiadania legitymacji nauczyciela. Dokument ten uprawnia m.in. do zniżek na bilety za przejazd środkami zbiorowego transportu publicznego. Oznacza to, że na przykład za bilet kolejowy w drugiej klasie, osoba nosząca w portfelu legitymację nauczyciela zapłaci o 33% mniej niż przeciętny dorosły obywatel.
Podobne zniżki czekają na nauczycieli w wielu instytucjach kulturalno-oświatowych w całej Europie. Często okazuje się, że bilety do największych muzeów kosztują znacznie mnie, jeśli podczas zakupów zaprezentujemy legitymację nauczyciela. Warto o tym pamiętać nie tylko podczas wycieczek z młodzieżą szkolną i dziećmi.
Przewaga nauczycielek nad nauczycielami
Zdecydowanie częściej na uprawianie zawodu pedagoga decydują się kobiety. Z biegiem lat sytuacja ta zaczyna się stopniowo zmieniać, a dysproporcja zmniejszać, jednak wciąż panie są znacznie częstszymi przedstawicielkami zawodów związanych z nauczaniem. Prawdopodobnie w znacznej mierze ma to związek z utartymi od wieków schematami społecznymi, według których kobieta wykazuje się większą empatią i cierpliwością w stosunku do najmłodszych niż mężczyzna.
Najdłuższa lekcja na świecie
Ten rekord Guinnessa został pobity w 2005 roku w jednej ze szkół na Dolnym Śląsku. Lekcja trwała w sumie aż 70 godzin, a udział w niej wzięli licealiści. Niezapomniane zajęcia przeprowadził ówczesny nauczyciel języka polskiego, który zgromadził w sali dwadzieścioro uczniów. Pomysł, który początkowo miał być wyłącznie dobrą zabawą i formą spędzenia czasu w niecodzienny sposób, szybko stał się ogólnopolskim wydarzeniem. Wspomnienia z takiej lekcji z pewnością pozostały z uczniami na wiele lat, a śląski polonista udowodnił, że aby móc nazywać się pedagogiem z powołaniem, nie wystarczy nosić w portfelu legitymację nauczyciela.
Artykuł powstał we współpracy z producentem kart plastikowych, firmą Cardon.