Osoby niesłyszące i niedosłyszące to około 500 milionów ludzi na świecie. Z problemami ze słuchem zmaga się więc 10-15% populacji świata. Szacuje się, że w Polsce około 900 tysięcy osób ma poważny uszczerbek słuchu. Jak pokonać bariery komunikacyjne i porozumieć się z osobami niesłyszącymi w pracy, w domu czy szkole? Odpowiedzią na to pytanie jest język migowy – narzędzie pozwalające na komunikowanie się z niesłyszącymi.
Języka migowego może nauczyć się każdy. Zalicza się go do języków wizualno-przestrzennych. Na świecie używa się od 200 do 300 języków migowych, które mają swoje własne słowniki i gramatykę.Oficjalnym językiem ustawowym osób niesłyszących w Polsce jest Polski Język Migowy. Jak nauczyć się migowego? Od czego zacząć? Jak długo trwa nauka języka migowego?
Nauka języka migowego – jak porozumiewać się z osobą niesłyszącą?
Miganie oznacza wykonywanie ustalonych gestów i ruchów rękami, tułowiem i głową z użyciem mimiki twarzy. Z pomocą określonych znaków-migów można przekazać każdy komunikat – pojęcia, liczby i wiele więcej. O czym należy pamiętać w trakcie nauki migowego? Przede wszystkim o odpowiednim ułożeniu dłoni i palców w stosunku do ułożenia ciała. Ten rodzaj komunikacji zasadniczo różni się od standardowego języka mówionego i wymaga dość intensywnej pracy całego ciała i umiejętności wyrażania treści przy pomocy gestów. Ważną częścią porozumiewania się jest mimika i pantomima.

W przypadku mówienia głównym narzędziem wymiany informacji jest język. Osoby niesłyszące posługują się w tym celu dłońmi, dlatego dla osób uczących się ich języka tak ważne jestćwiczenie rąk i palców.
Jak nauczyć się języka migowego?
Od czego zacząć naukę języka migowego? Podstawową trudnością, jaką napotykają osoby, które chcą poznać język niesłyszących, jest kwestia metody nauki. Migowy jest językiem, którego nie da się nauczyć z podręcznika. Proces poznawania kolejnych gestów odbywa się poprzez regularne, intensywne ćwiczenia z lektorem. Kilka uczelni państwowych w Polsce ma w ofercie lektorat z PJMdla studentów. Do wyboru mamy też kilkadziesiąt placówek, które specjalizują się w edukacji osób niesłyszących i nauczaniu migowego.
Jak nauczyć się migać? Najbardziej praktycznym rozwiązaniem będzie kurs języka migowego od podstaw, którego celem jest rozwijanie kompetencji językowych i umiejętności płynnego, skutecznego przekazu i odbioru komunikatów. Kursy kładą szczególny nacisk na osiągnięcie płynności wypowiedzi i zapamiętywanie gestów. Celem jest skuteczne porozumiewanie się z osobami głuchymi i niedosłyszącymi.
Artykuł powstał we współpracy z zamigam.pl.