Ból pojawiający się w okolicy klatki piersiowej nie zawsze spowodowany jest chorobą serca. W wyniku błędnej diagnozy opartej wyłącznie na opisanych objawach często można wdrożyć leczenie farmakologicznie, które niekoniecznie pomoże na dany problem. Zdarza się bowiem, że jego przyczyna leży gdzieś indziej – bardzo często w dysfunkcjach kręgosłupa.
Jeżeli Twój kardiolog bezradnie rozkłada ręce, to znak, że nadszedł czas na wizytę u fizjoterapeuty zajmującego się terapią manualną. Bardzo często już pierwsze spotkanie oznacza postawienie diagnozy i podjęcie działań zmniejszających dolegliwości bólowe. A gdy ten ustąpi, poprawi się nie tylko stan zdrowia, ale też samopoczucie psychiczne.
Nerwoból serca – pomoże nie tylko kardiolog
Odczuwanie nerwobóli serca może mieć różną intensywność i pojawiać się znienacka. Zazwyczaj jest odczuwalne jako ucisk między żebrami, po lewej stronie klatki piersiowej. Ból bywa ostry i promieniujący do brzucha, a nawet niżej. Takie dolegliwości wiążą się z dyskomfortem, powodują stres i obawy o ogólny stan zdrowia. Utrudniają normalne funkcjonowanie, podejmowanie aktywności fizycznych, a nawet pracę.
Dlatego należy działać od razu, czyli udać się na wizytę do internisty, który zapewne w pierwszym odruchu skieruje pacjenta do kardiologa. Gdy ten wykluczy problemy z sercem trzeba szukać pomocy dalej, czyli umówić się na wizytę u bioenergoterapeuty. Jeżeli ten ustali, że powodem duszności, kołatania serca, spłyconego oddechu i innych charakterystycznych objawów są nieprawidłowości w ułożeniu kręgów w odcinku piersiowym, może zaproponować terapie manualną. To jeden z najskuteczniejszych, niefarmakologicznych, naturalnych sposobów na nerwoból serca.
Pomoc fizjoterapeuty w nerwobólach serca
Nerwobóle w klatce piersiowej odczuwane jako ucisk, problemy z braniem głębszego oddechu czy ostre ukłucia promieniujące do lewego boku mogą wskazywać na blokadę kręgów Th4-5 i Th5-6. W takiej sytuacji dochodzi do ucisku nerwów odprowadzających impulsy nerwowe do mięśnia sercowego. Tu może leżeć przyczyna bólu.
Skutecznym sposobem leczenia poza farmakologicznego jest terapia manualna. To zabiegi alternatywne polegające na likwidacji blokad, a co za tym idzie napięcia w górnej części kręgosłupa. Trafna diagnoza i natychmiastowe działania przynoszą niemal natychmiastową ulgę, ale do skutecznego rozwiązania problemu trzeba regularności. W wyniku kilku lub kilkunastu zabiegów (w zależności od skali dolegliwości) można mówić o całkowitym wyleczeniu niestabilności kręgów oraz korzeni nerwowych. Pacjent odczuwa znaczną poprawę stanu zdrowia fizycznego oraz psychicznego, ponieważ bioenergoterapia działa holistycznie.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Dotyk Zdrowia.