Konopia siewna to gatunek rośliny, która dawniej była uprawiana w każdym zakątku Polski. Z konopii siewnej wytwarzano olej, który był tak popularny, jak obecnie popularny jest olej rzepakowy. Ponadto z włókien konopii wytwarzano plandeki, żagle czy ubrania. Niezwykłą wytrzymałość włókien wykorzystywano także w przemyśle motoryzacyjnym – w latach 40-tych z włókien konopnych produkowano karoserie samochodowe.
Dowiedz się, jakie właściwości zdrowotne ma olej konopny, jak go przechowywać i jak go stosować w codziennym przygotowywaniu posiłków.
Olej konopny – właściwości zdrowotne
Olej konopny zawiera wiele cennych składników, które niezbędne są, aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo. Na szczególną uwagę zasługują nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, które w oleju konopnym znajdują się w idealnych proporcjach 1:3. Nieproporcjonalnie duża ilość kwasów Omega-6 zaburza działanie kwasów Omega-3, a także niekorzystnie wpływa na układ krążenia.
Oprócz Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT) w oleju konopnym znajdziemy także witaminy A, E, K, witaminy z grupy B, wapń, magnez, cynk, fosfor, fitosterole oraz bardzo cenne aminokwasy.
Wszystkie te składniki aktywne sprawiają, że olej konopny:
- działa przeciwzapalnie – olej konopny wykorzystuje się m.in. w leczeniu zapalenia stawów,
- wzmacnia układ odpornościowy,
- zapobiega powstawaniu osteoporozy dzięki dużej zawartości wapnia i witaminy K,
- wspiera pracę układu nerwowego,
- zapobiega powstawaniu wielu chorób, w szczególności chorób cywilizacyjnych – jest to możliwe, dzięki dużej zawartości antyoksydantów.
Jak stosować olej konopny?
Olej konopny charakteryzuje się niską temperaturą dymienia, dlatego powinniśmy spożywać go jedynie na zimno jako dodatek do sałatek, sosów, hummusu, pesto czy do smarowania pieczywa. Ogromne znaczenie ma jakość oleju konopnego – należy go kupować ze sprawdzonych źródeł. Olej konopny kupujmy więc w sklepie ze zdrową żywnością, w aptece lub od producenta – unikajmy marketów czy osiedlowych sklepików, co do których nie mamy pewności o sposobie przechowywania oleju konopnego.
Olej konopny należy przechowywać w zaciemnionym miejscu, w temperaturze do 20oC (najlepiej do 10oC), zaś po otwarciu butelki, olej należy przechowywać w lodówce w temperaturze do 4oC i spożyć go w przeciągu 30 dni.
Tagi: olej konopny – właściwości, olej konopny – jak stosować, olej konopny – zastosowanie, olej konopny do picia
1 thoughts on “Olej konopny – właściwości i zastosowanie oleju z włókien konopnych”