Czy wiesz, co symbolizuje płomień tlący się w zniczu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co przekazujesz poprzez zapalenie znicza na grobie bliskiej osoby. Sprawdź, ilu znaczeń tego popularnego symbolu byłeś świadomy. Zapraszamy!
Wczesna symbolika ognia (i znicza)
Symbolika znicza – a u zarania po prostu ognia – sięga okresu pogańskiego, gdy po śmierci bliskiej osoby, w celu skontaktowania się z nią i udzielenia jej pomocy – najczęściej podczas dziadów – paliło się ogniska. Wówczas ogień służył do wskazywania zagubionym duszom właściwej drogi. W tym samym czasie dusze samobójców mogły liczyć na oczyszczenie w płomieniach. Żywym z kolei ogień dawał poczucie bezpieczeństwa. Chronił ich przed złymi duchami.
Chrześcijańska symbolika znicza
Wraz z nadejściem chrześcijaństwa ogień – i dalej: znicz – zmienił znaczenie. Już nie trzeba było wskazywać drogi duszom ani ochraniać żywych przed złymi siłami. Zaadaptowany do wiary chrześcijańskiej ogień stał się symbolem wiecznego życia i wyrazem nadziei członków rodziny zmarłego na jego nowe życie u boku Boga. W dalszej kolejności – jako źródło światła – ogień utożsamiono z samym Bogiem.
Znicz na grobie jako symbol
W popularnym rozumieniu znicz to przede wszystkim symbol pamięci o bliskich zmarłych. Jeśli chcesz powiedzieć „pamiętam o tobie, kocham cię”, zapal świeczkę na cmentarzu rzeczywistym bądź wirtualnym. Pamięć i miłość wyraża się także poprzez kwiaty. Dodatkowo znicz traktuje się jako symbol troski, bliskości, radości i prawdy. Świetlisty blask rozjaśnia mrok grzechu, smutku, samotności, zapomnienia.
Artykuł powstał we współpracy z wirtualną nekropolią https://www.wirtualnycmentarz.pl/.
Zdj. Shutterstock