Coraz częściej zwracamy na czystość otoczenia, w którym przebywamy. W ostatnich miesiącach mogliśmy dotkliwie przekonać się, jak niezwykle istotne jest dbanie o czystość otoczenia, przedmiotów instalacji i wody. Jakich substancji Istnieje wiele związków chemicznych używanych do uzdatniania wody. Jednym z powszechnie używanych jest podchloryn sodu. Dlaczego warto go używać i w jakich innych branżach ma swoje zastosowanie?
Czym charakteryzuje się podchloryn sodu?
Podchloryn sodu (wzór chemiczny NaOCl) to nieorganiczny związek chemiczny, który odznacza się bardzo silnymi właściwościami utleniającymi i dezynfekującymi. Właśnie ze względu na swoje właściwości używany jest najczęściej do dezynfekcji i odkażania. Warto wiedzieć, że podchloryn sodu powoduje bardzo szybką korozję, nawet w przypadku stali nierdzewnej. Jednocześnie związek ten jest bardzo nietrwały i w krótkim czasie ulega rozkładowi – dlatego też najczęściej jest dostępny w formie roztworu wodnego. Ze względu na swoje właściwości podchloryn sodu używany jest między innymi w następujących branżach:
- w medycynie – składnik środków do odkażania ran
- w stomatologii – przy leczeniu kanałowym (doskonale oczyszcza kanał i chroni przed bakteriami)
- w przemyśle – do dezynfekcji aparatury
- do uzdatniania wody
- do odkażania wody w basenach
- w ogrodnictwie i przemyśle spożywczym (walka z grzybami)
Podchloryn sodu do uzdatniania wody
Uzdatnianie wody jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców. Jedną z najpopularniejszych metod dezynfekcji wody jest stosowanie podchlorynu sodu. Doskonale odkaża wodę, instalację wodną, studnie, różnego rodzaju urządzenia, a nawet butelki. Dużą zaletą podchlorynu sodu jest to, że bardzo skutecznie rozprawia się z wieloma bakteriami (legionella, gronkowiec złocisty, pałeczki okrężnicy, pałeczki ropy błękitnej), grzybami, drożdżakami, które mogą być przyczyną niebezpiecznych zatruć i chorób.
Warto zauważyć, że stosując ten związek chemiczny, nie tylko pozbywamy się z wody obecnych w danej chwili zanieczyszczeń, ale także zapobiegamy przed skażeniem wtórnym, a to dzięki wysokiej skuteczności biobójczej. Niewielka ilość chloru, jaka pozostaje w wodzie, zapobiega rozwojowi wirusów oraz bakterii, jednocześnie przy zachowaniu określonych norm, jest w pełni bezpieczna dla użytkowników. Uzdatnianie wody z zastosowaniem podchlorynu sodu jest niezwykle skutecznie – chroni przed największą ilością bakterii i grzybów.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Antidotum.