Ból zęba utrudnia codzienne funkcjonowanie, potrafi nas także wykluczyć z życia zawodowego i osobistego, a nawet uniemożliwia zaśnięcie. Z każdym – mniejszym i większym – bólem głowy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jednak zanim uda nam się dostać do specjalisty, możemy zniwelować ból domowymi sposobami. Poznaj je wszystkie i zapewnij sobie ulgę w bólu.
Ból zęba – przyczyny dolegliwości zębów i dziąseł
Próchnica to najczęstsza przyczyna bólu zębów, z jakimi zgłaszamy się do lekarzy stomatologów. Nie zawsze musi ona dawać dolegliwości bólowe, dlatego powinniśmy regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne do stomatologa. Nie zawsze także próchnica jest widoczna gołym okiem – początkowe ogniska bywają widoczne jedynie na prześwietleniach RTG.
Zdarza się, że ból zęba jest wyjątkowo silny, pulsujący i nie daje się go stłumić nawet najmocniejszymi środkami przeciwbólowymi. Najczęściej jest on objawem powstałej w zębie zgorzeli, czyli stanu zapalnego miazgi. Toksyny beztlenowych bakterii, które zmieniają miazgę w płynną postać, produkują wydzielinę ropną, a gdy z czasem powstaje jej coraz więcej, w zębie wytwarza się ciśnienie – dlatego w przypadku ropnia mamy odczucie, jakby „ząb miał zaraz wybuchnąć”. Zdarza się również, że w przypadku zgorzeli w dziąśle powstaje wąski kanał, którym odprowadzany jest nadmiar wydzieliny ropnej. Zakończenie takiej przetoki ujawnia się na dziąśle jako charakterystyczna wypustka, przypominająca krostę. Przetoka często niweluje ból, jednakże w żadnym przypadku nie możemy jej lekceważyć – jeśli do stomatologa zgłosimy się odpowiednio wcześnie, istnieje duża szansa na uratowanie zęba leczeniem kanałowym przed ekstrakcją.
Czasami odczuwany w jamie ustnej ból może powodować nadwrażliwość zęba, która powstaje w wyniku odsłonięcia przez dziąsła zębiny lub uszkodzenie szkliwa. Inną przyczyną bólu może być zapalenie dziąseł lub rosnąca ósemka. Bywa i tak, że ból zęba nie jest wynikiem choroby zęba czy dziąseł, ale zapalenia zatok, zapalenia stawu skroniowo-żuchwowego, zakażenia ospą wietrzną, a nawet chorób niedokrwiennych serca. Dlatego tak ważne jest, by ból zęba zawsze skonsultować z lekarzem i znaleźć jego przyczynę.
Domowe sposoby na ból zęba
Jeśli ból zęba nie wymaga natychmiastowej interwencji na pogotowiu stomatologicznym i jesteśmy w stanie poczekać na wizytę u zaufanego lekarza, warto sięgnąć po domowe sposoby na ból zęba, które pozwolą nam przetrwać. Ze środków przeciwbólowych możemy sięgnąć po paracetamol lub przy silniejszym bólu po ibuprofen. Dobrze jest również wykonywać płukanki z naparu szałwii naprzemiennie z naparem rumianku. Ból łagodzą również płukanki z roztworu soli lub gotowych preparatów, które dostaniemy w aptece. Zakupimy w niej również olejek goździkowy, którym należy nasączyć wacik kosmetyczny i przyłożyć w miejsce, w którym odczuwamy dolegliwość. Z infekcją dobrze poradzi sobie rozgnieciony ząbek czosnku, włożony w gazę nasączoną kroplami walerianowymi lub zmoczoną ciepłą wodą. Ponadto warto jest robić zimny okład z lodu – lód wkładamy w ściereczkę i tak przyłożyć do policzka na nie dłużej niż 20 minut. Gdy skóra odzyska temperaturę całego ciała, ponownie możemy przyłożyć zimny okład.
Ze względu na wiele możliwych przyczyn, a także skutki nieleczenia zębów, z bólem zawsze musimy zgłosić się do lekarza. Pamiętajmy również o wizytach kontrolnych oraz profesjonalnej higienizacji, dzięki której unikniemy przykrych dolegliwości.
Artykuł powstał we współpracy z kliniką stomatologiczną Aneta Clinic Dental Art.