Kot jako bezwzględny drapieżnik jest z natury łowcą. Poluje wielokrotnie w ciągu dnia, pochłaniając niewielkie ilości pokarmu z dużą częstotliwością. Jego układ pokarmowy jest idealnie dostosowany do trawienia pokarmu pochodzenia zwierzęcego.
Organizm kota funkcjonuje w specyficzny sposób. Ponieważ jako perfekcyjny drapieżnik nie produkuje on między innymi witaminy A z beta-karotenu występującego w roślinach. Ponadto charakteryzuje się wieloma innymi szczególnymi wymaganiami pozwalającymi mu prawidłowo funkcjonować.
Zatem jakie jeszcze składniki odżywcze mają szczególne znaczenie dla zdrowia „mruczka”?
Tryptofan- antidotum na koci stres
Tryptofan jest aminokwasem egzogennym, którego koci organizm nie jest w stanie wyprodukować samodzielnie w wystarczającej ilości. Dlatego należy go kotu dostarczać wraz z pożywieniem. Zwłaszcza że jest aminokwasem odpowiedzialnym między innymi za:
- regulację kociego nastroju,
- zmniejszenie agresji,
- poprawę odporności
- czy kontrolę funkcji fizjologicznych takich jak apetyt ból i sen.
Tauryna i arginina niezbędne do życia
Organizm kota wymaga również codziennego dostarczania niezbędnego do życia aminokwasu nazywanego tauryną, którego sam nie potrafi wytworzyć. Jest to aminokwas, który jest składnikiem tkanek i wielu narządów kociego organizm. Występuje między innymi:
- w sercu,
- mózgu,
- siatkówce oka,
- a także w mięśniach.
W związku z tym dokonując wyboru karmy dla kociego przyjaciela, należy zwrócić szczególną uwagę na zawartość tego aminokwasu w gotowym pożywieniu. Tak by podawane posiłki w przypadku zdrowych dorosłych zwierząt pokrywały dzienne zapotrzebowanie w ilości 25 mg/100 kcal w przypadku karmy suchej i 50 mg/100 kcal w przypadku karmy mokrej.
Kolejnym aminokwasem, który jest niezbędny w diecie kotów i który musi być dostarczany wraz z pożywieniem, jest arginina. Jest to bowiem aminokwas, którego niedobór może prowadzić do encefalopatii wątrobowej, która objawia się jadłowstrętem dającym w efekcie stan głębokiego niedożywienia.
Dlatego bardzo ważne jest by w trakcie analizowania wyboru pożywienia dla „mruczka” kierować się zawartością powyższych aminokwasów w karmie. Informacji o zawartości powyższych składników pokarmowych dostarcza niezależny ranking karmy dla kotów.
Ranking karm podstawową pomocą świadomego wyboru
Jednakże decydując się na korzystanie z pomocy narzędzia, jakim jest klasyfikator karm, warto wybierać portale neutralne. Prowadzą one bowiem niezależne zestawienia podyktowane tylko i wyłącznie potrzebami żywieniowymi kotów.
Jednym z najbardziej wiarygodnych źródeł umożliwiającym dokonanie świadomego i optymalnego wyboru karmy dla kota jest ranking prowadzony przez firmę Modern Pet. Dostępny pod adresem: https://rankingkarm.com.pl.
Tworzy go i na bieżąco aktualizuje zespół ludzi z pasją, przesiąkniętych miłością do kotów i wyspecjalizowanych w żywieniu „mruczków”. Ponadto ranking zawiera szczegółową analizę poszczególnych karm. I dostarcza rzetelnych informacji na temat składników użytych do produkcji oraz ilości niezbędnych dla kociego organizmu składników odżywczych.
Fot. Shutterstock