Z początku czerwone, a później białe paski na skórze brzucha, pośladków, ud i ramion to problem estetyczny, z którym mierzy się wiele osób. Na powstawanie rozstępów narażone są kobiety w ciąży oraz osoby, które z innych przyczyn szybko przybierają na wadze. Dowiedz się, jak skutecznie pozbyć się rozstępów oraz czy da się ich uniknąć.
Dlaczego rozstępy pojawiają się na skórze?
Mechanizm powstawania rozstępów jest dosyć prosty. Szybkie tycie wymaga od skóry ciągłego i szybkiego rozciągania się. Chociaż skóra do pewnego stopnia jest elastyczna, może nastąpić taki moment, że nie radzi sobie ze zbyt szybkim lub długo trwającym procesem rozciągania się – fibroblasty nie nadążają z produkcją kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, w wyniku czego włókna kolagenowe stają się osłabione i pękają. Objawia się to poprzez widoczne na skórze rozstępy, a niekiedy również poprzez swędzenie lub pieczenie skóry.
Powstawaniu rozstępów sprzyja przede wszystkim szybkie przybieranie w obwodach w trakcie ciąży, tycia lub budowania masy mięśniowej czy po prostu rośnięcia w wieku dojrzewania. Dodatkowym czynnikiem, który sprzyja ich powstawaniu jest słabe nawilżenie organizmu oraz skóry, brak pielęgnacji skóry, słabe ukrwienie skóry oraz zbyt duża produkcja kortyzolu, czyli hormonu stresu.
Czy można usunąć rozstępy domowymi sposobami?
Redukcja rozstępów domowymi sposobami jest praktycznie niemożliwa. Chociaż reklamy przekonują nas, że rozstępy znikną po balsami czy olejku do ciała, mogą one jedynie być mniej widoczne. To zarazem dobra i zła wiadomość – chociaż nie pozbędziemy się rozstępów w domowym zaciszu, możemy na tyle zmniejszyć ich widoczność, by przestały nam one przeszkadzać. Ponadto domowe sposoby na rozstępy poprawiają ogólny stan skóry, dlatego nie warto z nich rezygnować.
Rozstępy będą mniej rzucały się w oczy po regularnym automasażu z wykorzystaniem kosmetyków nawilżających, odżywiających i regenerujących. Skórę powinniśmy smarować co najmniej raz dziennie, choć zaleca się czynność tę powtarzać dwukrotnie w ciągu dnia. Ponadto warto masować skórę, wykorzystując do tego specjalne szczotki lub rolki z wypustkami – poprawi to ukrwienie skóry, zmniejszy widoczność rozstępów i przy okazji ujędrni skórę. Nie możemy także zapominać o piciu co najmniej 2 litrów płynów dziennie, a w walce z rozstępami pomocna jest także aktywność fizyczna. Wszystkie praktyki są jednocześnie skuteczną metodą zapobiegania powstawania rozstępów.
Zabiegi medycyny estetycznej na rozstępy
Jedynymi skutecznymi sposobami usuwania rozstępów są zabiegi medycyny estetycznej. Jest to przede wszystkim laseroterapia, podczas której przyspieszone zostają procesy regeneracji się skóry, a więc odbudowy uszkodzonych komórek. Ponadto na rozstępy poleca się mezoterapię, karboksyterapię, radiofrekwencję mikroigłową oraz komórki macierzyste. Metodą usuwania rozstępów powinien dobrać lekarz w porozumieniu z pacjentem.
Decydując się na zabieg medycyny estetycznej, nie należy rezygnować z codziennej pielęgnacji skóry. Pozwoli ona utrzymać dobrą kondycję skóry, a także wyrobi w nas nawyki, dzięki którym unikniemy powstawania rozstępów w przyszłości.
Artykuł powstał we współpracy z Jakubowska Esthetic.