Nagłe i bardzo bolesne skurcze łydek mogą pojawić się w każdej chwili – w pracy, podczas prowadzenia samochodu czy w trakcie snu. Ich przyczyny najczęściej są prozaiczne, choć zdarza się, że skurcze łydek są objawem poważnej choroby. Dowiedz się, jak zapobiegać skurczom łydek i co zrobić, jeśli już się pojawią?
Niedobory pierwiastków i inne przyczyny skurczów łydek
Na skurcze łydek najczęściej narzekają osoby, które piją dużo kawy, które intensywnie trenują lub które prowadzą siedzący tryb życia. Główną przyczyną skurczów łydek są bowiem niedobory takich pierwiastków, jak magnez, potas i cynk. Magnez pełni w naszym organizmie wiele ważnych funkcji, do najważniejszych zaliczyć możemy wspieranie pracy układu nerwowego, regulację ciśnienia, regulację pracy tarczycy, udział w przemianie materii, budowa kości i zębów, regulację napięcia mięśni i hamowanie powstawania zakrzepów.
Potas jest jednym z trzech najważniejszych pierwiastków (obok chloru i sodu), ponieważ stanowi jeden z podstawowych składników elektrolitycznych w komórkach organizmu. Potas transportuje składniki odżywcze do komórek, wpływa na układ nerwowy oraz wspomaga pracę mięśni. Cynk, oprócz wspierania układu odpornościowego i procesów rozrodczych i wielu innych funkcji w organizmie, bierze udział w regeneracji i wzrostu tkanek. Cynk odpowiedzialny jest również za kurczliwość mięśni.
Niedobory magnezu, potasu i cynku mogą wynikać z nieprawidłowej diety. Warto swoją dietę urozmaicać, próbować różnych produktów, dbając o prawidłowy proces ich przyrządzania. Kawa pita w umiarkowanych ilościach nie wypłukuje magnezu – starajmy się pić więc nie więcej niż 4 filiżanki (lub 2 kubki) kawy dziennie. Osoby intensywnie trenujące powinny wspomagać organizm, pijąc elektrolity. Warto po nie sięgać również w upalne dni. Dobrze sprawdza się także przyrządzony z wody, szczypty soli i łyżeczki miodu domowy izotonik oraz bezalkoholowe piwo. Magnez, potas i cynk możemy również suplementować, jednak w przypadku potasu i cynku suplementację należy poprzedzić badaniami, by nie przedawkować pierwiastków.
Skurcze łydek mogą być również jednym z objawów niewydolności żylnej i miażdżycy, zespołu cieśni kanałów nerwowych, cukrzycy, a nawet nowotworów. Dlatego przewlekłe skurcze łydek, które nie ustępują po właściwej suplementacji, powinniśmy skonsultować z lekarzem.
Co robić, gdy łapią nas skurcze łydek?
Skurcze łydek zwykle nie ustępują od razu, po rozpoczęciu suplementacji. Potrzeba co najmniej kilkunastu dni, by przyjmowane przez nas pierwiastki uzupełniły niedobory. Jeśli więc kolejny raz ból mięśni wyrwie nas ze snu, łydkę zacznijmy masować. Możemy w tym celu użyć maści rozgrzewającej lub po masażu przyłożyć do nogi ciepły okład. Gdy największy ból ustąpi, dobrze jest łydkę delikatnie rozruszać, rozciągając mięśnie.
Skurcze, również te występujące w łydkach, dość często są efektem siedzącego trybu życia. Jeśli stronimy od aktywności fizycznej, wprowadźmy do naszych codziennych nawyków więcej spacerów czy kilka prostych ćwiczeń. Również osoby przemęczone, nie wysypiające się i trenujące zbyt dużo mogą odczuwać skurcze łydek. Zadbajmy o prawidłową regenerację organizmu. Sen, przerwy między treningami, ciepła kąpiel lub prysznic, a także dwutygodniowe zmniejszenie intensywności treningów co pół roku sprawią, że skurcze mięśni ustąpią, a my poczujemy się znacznie lepiej.