Przynależność do harcerstwa niesie ze sobą wiele różnorodnych możliwości rozwoju. Jedną z nich jest zdobywanie kolejnych sprawności harcerskich. Każda z nich daje szansę zdobycia kolejnych umiejętności w naprawdę różnych dziedzinach. Jednak o czym właściwie mowa? Czym są wspomniane sprawności harcerskie i w jaki sposób je zdobyć? Podpowiadamy i wyjaśniamy, co warto wiedzieć na ten temat.
Sprawności harcerskie – co to takiego?
Mówiąc najprościej, sprawność to odznaka zdobyta w sytuacji, gdy harcerz opanuje nową umiejętność lub przyswoi dawkę informacji, którą następnie będzie w stanie wykorzystać w praktyce. W sprawnościach harcerskich bardzo ważne jest to, że gwarantują one nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też umiejętność wykorzystania jej w razie potrzeby.
Sprawności harcerskie są przyznawane w różnych dziedzinach życia codziennego, a doskonałą okazją do ich zdobycia nadarza się m.in. podczas obozu.
Kto decyduje o tym, o jaką sprawność ubiega się w danej chwili harcerz lub harcerka? Ten wybór należy bezpośrednio do zainteresowanego. Wystarczy zgłosić się do drużynowego i powiedzieć mu o chęci zdobycia nowej sprawności. Wówczas przedstawi on wszystkie wymagania i dostępne sposoby osiągnięcia celu.
Rodzaje sprawności harcerskich
Większość sprawności harcerskich ma za zadanie okazać się przydatnymi w codziennym życiu. Nie ma więc mowy o niepraktycznych i wyjątkowo trudnych do spełnienia wymaganiach. Nie oznacza to jednak, że ze zdobyciem sprawności harcerskiej nie będzie się wiązał żaden wysiłek.
Bardzo ważnym aspektem zdobywania sprawności jest wsparcie drużynowego. Powinien on stale dopingować harcerzy w dążeniu do perfekcji i przekonywać ich, że samodoskonalenie pozwala osiągnąć sukcesy w różnych dziedzinach życia.
Istnieją cztery rodzaje sprawności harcerskich.
- Jednogwiazdkowe charakteryzują się obwolutą w kolorze granatowym, a ich zdobycie jest stosunkowo najłatwiejsze.
- Sprawności harcerskie dwugwiazdkowe mają obwódkę zieloną.
- Trzygwiazdkowe to kolor czerwony,
- a sprawności harcerskie mistrzowskie mają obwolutę czarnej barwy.
Jak przyszyć sprawności harcerskie?
Kiedy już podjęta przez harcerza lub harcerkę próba zakończy się sukcesem, otrzymują oni upragnioną sprawność harcerską. Ma ona postać niewielkiego znaczka naszywanego na mundur. Jak przyszyć sprawności harcerskie, aby prezentowały się dumnie i były pamiątką na lata?
Zgodnie z instrukcjami, naszycia dokonuje się na prawym rękawie, tak, aby sprawność była wyraźnie widoczna dla innych członków drużyny. W pojedynczym rzędzie można naszyć trzy sprawności w odstępach 0,5 cm. Co ważne, pierwszy rząd sprawności harcerskich powinien zostać umieszczony w odległości 10 cm od wszycia rękawa lub pod plakietką świadczącą o specjalności. Bardzo często znaczenie ma też nić, którą wykorzystuje się do wszycia odznaczenia. Powinna ona bowiem odpowiadać oficjalnym barwom przyjętym przez drużynę harcerską.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Morowo.