Rozwój technologii i zapotrzebowanie na coraz lepsze produkty, wymaga zapotrzebowania na coraz to lepsze narzędzia. To znów staje się kołem napędowym dla postępu w produkcji materiałów, z których wykonuje się narzędzia.
Mimo dynamicznego rozwoju tworzyw sztucznych ich trwałość i wytrzymałość nigdy nie będzie tak duża, jak trwałość narzędzi stalowych.
Dlatego też wciąż produkuje się coraz to lepsze gatunki stali i niezwykłych właściwościach. Dziś przybliżymy niektóre z rodzajów stali narzędziowej. Opowiemy czym się charakteryzują i gdzie znajdują swoje zastosowanie.
Czym jest stal narzędziowa?
Z pewnością możecie się łatwo domyślić, że stal narzędziowa jest używana jest przede wszystkim do produkcji narzędzi. Głównym jej zastosowaniem jest produkcja narzędzi, które służą do obróbki materiałów, które poddawane są skrawaniu i obróbce plastycznej. Stal narzędziowa wykorzystywana jest także do produkcji narzędzi pomiarowych. Wszystko za sprawą właściwości jakimi się odznacza. Stal narzędziowa jest bardzo twarda, a także odporna na ścieranie. Uzyskanie takich właściwości było możliwe dzięki specjalnym dodatkom stopowym, takim jak chrom, wolfram i molibden. Ważne jest, by stale które wybierane są do produkcji narzędzi skrawających były odporne na ścieranie. Dodanie wcześniej wspomnianych pierwiastków zwiększa ich twardość w podwyższonych temperaturach. Istnieje podział stali ze względu na warunki pracy, w jakich muszą działać:
- stale do pracy na gorąco
- stale do pracy na zimno
- stale szybkotnące
Stal narzędziowa węglowa
Istnieje także jeszcze jeden rodzaj stali narzędziowej – stal węglowa. Jest to stal pozbawiona dodatków stopowych i innych pierwiastków. Zawiera tylko węgiel, którego zawartość wynosi pomiędzy 0.5% – 1.3%. Stal narzędziowa węglowa odznacza się również mniejszą zawartością manganu i drobnoziarnistością. Większość narzędzi wykonywanych jest ze stali narzędziowej płytko hartowanej. Płytkie hartowanie stali zwiększa odporność powierzchni stali na ścieranie, jednocześnie zachowując wytrzymałość rdzenia na uszkodzenia w wyniku uderzenia.
Chcesz wiedzieć więcej? Czym różni się stal do pracy na zimno od stali do pracy na gorąco? Zapytaj specjalistę! Skontaktuj się z firmą virgamet.pl – importerem, eksporterem i dystrybutorem stali w Polsce.