Styl loftowy jest prosty, nieco surowy, ale jednocześnie bardzo funkcjonalny. Nasze mieszkania i domy możemy urządzać w stylu loftowym w wersji hard lub soft, dzięki czemu każdy znajdzie sposób, by tak zaaranżować przestrzeń w stylu industrialnym, by żyło mu się wygodnie. Dowiedz się, czym wyróżnia się styl loftowy i w jaki sposób możesz nadać mu niepowtarzalnego charakteru.
Styl loftowy hard – nawiązanie na nowojorskiej bohemy z lat 60. ubiegłego stulecia
Gdy w latach 60. XX wieku w Nowym Jorku i całych Stanach Zjednoczonych najwięksi fabrykanci zaczęli odczuwać kryzys, z elitarnego Manhatannu zaczęli przeprowadzać się na obrzeża miasta. Opustoszałe fabryki zaczęły przyciągać biednych artystów, którzy skusili się na niskie czynsze, które szybko zaczęły maleć. W pofabrykanckich wnętrzach zmieniali niewiele – dostosowali je jedynie tak, by dało się w nich mieszkać, pracować i spotykać z innymi artystami.
Moda na mieszkania w stylu loftowym przywędrowała do nas zza oceanu, jednak w Polsce prawdziwe loftowe wnętrza znaleźć można jedynie w Łodzi i na śląsku. Wysokie pomieszczenia, czerwona cegła, odsłonięte rury, surowy klimat przypadł do gustu wielu osobom, które znudziły się klasycznym wystrojem wnętrz. Adaptując mieszkania i domy na styl loftowy, wykreowali jego łagodną wersję, która wiernie nawiązuję do loftowych tradycji, jednak nieco ją ożywia.
Styl loftowy soft – jak urządzić loftowe mieszkanie w bloku?
Oczywiście mieszkańcy kamienic mają przewagę nad właścicielami niskich mieszkań w bloku. Przestronne i przede wszystkim wysokie pokoje oraz duże okna sprzyjają aranżacji mieszkania w stylu loftowym. Jednak każdy z nas może urządzić loftowe mieszkanie, nawet w bloku z wielkiej płyty. Warto jednak dobrze zaplanować działania, aby surowy klimat nie zmienił się w chaos. Dobrze jest korzystać z mebli i wyposażenia wnętrz jednego lub dwóch producentów, dzięki czemu łatwiej będzie nam kontrolować zmiany zachodzące w każdym pomieszczeniu.
Styl loftowy lubi:
- wyeksponowane materiały konstrukcyjne – cegły, beton architektoniczne, stropy
- stonowane kolory – przede wszystkim biel i szarość, ale może posłużyć się również beżem
- naturalne materiały – metal, szkło, drewno, len
- minimalizm

Mieszkanie w stylu loftowym
Aranżując mieszkanie w stylu loftowym, w pierwszej kolejności skupmy się na ogóle:
- podłoga – najlepiej sprawdzi się drewniana podłoga olejowana, lepiej deski niż parkiet, w kuchni i łazience możemy postawić na płytki, wybierając jednak jak najbardziej surowe desenie
- ściany – jedna ceglana ściana, a pozostałe gładkie sprawią, że mieszkanie będzie bardziej przytulne, a nadal utrzymane w loftowym stylu; w bloku możemy wykorzystać imitację cegły
- meble – drewniane z metalowymi, prostymi w formie elementami, takimi jak uchwyty z mosiądzu
Aby ożywić mieszkanie w loftowym stylu możemy czerwone cegły pomalować na biało lub czerwone cegły zostawić na jednej ścianie. Szarość i biel możemy przełamać jednym kolorowym akcentem – ważne jednak, by był on bardzo wyrazisty, np. chabrowy, turkusowy lub różowy i by było go niewiele. Możemy użyć kolorowych ozdobnych poduch lub powiesić na ścianie zdjęcie lub grafikę, w której kolor ten będzie przeważał. Nie musimy również zostawiać nieosłoniętych okien, jednak zamiast firan czy zasłon powinny znaleźć się w nich minimalistyczne rolety rzymskie.
Ponadto w mieszkaniu w stylu loftowym powinny znaleźć się lampy o prostej formie oraz lustra, które optycznie powiększą przestrzeń. Starajmy się jednak miarkować dodatki, by nie przytłoczyły wnętrza, które powinno być stosunkowo surowe, nawet w stylu loftowym soft.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Krysiak.