Na niedobory żelaza cierpi wiele z nas, a w sposób szczególny na takie braki narażone są kobiety oraz wegetarianie. Niedobory żelaza przekładają się na nasze zdrowie i samopoczucie, a duże braki tego pierwiastka skutkują anemią. W jakich produktach spożywczych występuje żelazo, jakie są objawy niedoboru żelaza i jak powinna wyglądać suplementacja żelaza?
Rola żelaza w organizmie
Żelazo pełni kilka bardzo ważnych funkcji w organizmie. Przede wszystkim transportuje tlen po całym organizmie, dlatego jego niedobór znacząco pogarsza dotlenie organizmu, co możemy odczuć poprzez chroniczne zmęczenie. Ponadto żelazo uczestniczy w procesach metabolicznych w komórkach mięśni, w tym serca. Wpływa zatem na prawidłową pracę mięśni i serca, a także bierze udział w syntezie hormonów. Żelazo jest również odpowiedzialne za budowę i pracę mięśni. Pierwiastek ten wspiera krążenie krwi w łożysku, dlatego jego odpowiednie stężenie w organizmie jest bardzo ważne dla kobiet w ciąży.
Żelazo w żywności a suplementacja żelaza
Żelazo występuje pod dwiema postaciami – jako żelazo hemowe i niehemowe. Organizm potrzebuje obu rodzajów żelaza do prawidłowego funkcjonowania. Żelazo hemowe znajdziemy w produktach mięsnych: w wieprzowinie, wołowinie. cielęcinie oraz podrobach, przede wszystkim w wątróbce drobiowej, wieprzowej i wołowej, a także w kaszance. Z kolei niehemową postać żelaza znajdziemy w szpinaku, górskich płatkach owsianych, burakach, fasoli, soi, nasionach dyni i słonecznika, ziemniakach, natce pietruszki, oleju sezamowym, żółtkach jaj, kakao pistacjach. Niestety żelazo w produktach spożywczych, szczególnie w postaci niehemowej, znajduje się w ilościach, które często okazują się niewystarczające. Ponadto jego wchłanianie uniemożliwia spożywanie żelaza wraz z innymi produktami, dlatego suplementacja żelaza często jest niezbędna dla zachowania odpowiedniej ilości tego pierwiastka w organizmie.
Skuteczna suplementacja diety
Różnorodne produkty spożywcze zawierają substancje, które znacząco ograniczają wchłanianie się żelaza. Co do niektórych produktów specjaliści się spierają, czy warto łączyć je z żelazem. Zaliczyć możemy do nich między innymi fasolę, mięso czy płatki owsiane, które same zawierają żelazo. Z całą jednak pewnością żelaza nie należy łączyć z kawą i herbatą. Z kolei pasta tahini (i hummus), witamina C i czosnek należą do produktów, które sprzyjają wchłanianiu się żelaza i właśnie takie połączenia warto stosować w suplementacji żelaza.
Suplementacja żelaza powinna być prowadzona pod okiem lekarza, który dobierze dawkę i odpowiedni preparat, uwzględniając indywidualny stan zdrowia pacjenta. Na konsultację i po skierowanie na badania warto udać się wtedy, gdy często odczuwamy zmęczenie w ciągu dnia, gdy szybko się męczymy w trakcie wysiłku i dokucza nam duszność wysiłkowa, gdy mamy problemy ze snem, gdy często odczuwamy niepokój oraz gdy nadmiernie wypadają nam włosy. To najczęstsze objawy niedobory żelaza, których nie wolno lekceważyć.
Artykuł powstał we współpracy z apteka-leki.pl