Od 21 marca 2019 roku można oglądać ponad 150 fotografii autorstwa Tadeusza Rolkego w Domu Spotkań z Historią. Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądały powojenne ruiny, nowo wybudowany Pałac Kultury i inne fotografie modowe czy portrety artystów, takich jak Zbigniew Cybulski, wybierzcie się na wystawę z lat 50-tych i 60-tych.
Książka o fotografii Tadeusza Rolke
Pomysł wystawienia fotografii został zrealizowany w związku z powstaniem książki Małgorzaty Purzyńskiej – jednej z kuratorek wystawy pt. „Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie”.
Tadeusz Rolke zaczął fotografować w latach 40-tych jako dziecko. W 44 roku kupił pierwszy aparat i zrobił pierwsze zdjęcia Warszawy, następnie fotografował bliskich, szlifując swoje umiejętności. Pierwsze dziecięce fotografie zdradzały drzemiące w małym chłopcu talent i bystre oko obserwatora. Tadeusz Rolke brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po powrocie z zesłania na roboty do Niemiec, powrócił również do fotografowania.
Po wojnie Rolke studiował historię sztuki, był studentem niepokornym. Posądzany o przynależność do ruchu uniwersalistycznego, chciał obalić ustrój PRL. Dziewięć miesięcy spędził w areszcie zwanym Toledo, później w Iławie i w Barczewie. Po dwóch latach został warunkowo zwolniony i oddelegowany jako robotnik do Polskich Zakładów Optycznych na Grochowie.
Wystawa fotografii warszawskich Tadeusza Rolke w Domu Spotkań z Historią
Dzięki pracy w ciemni, stworzył cały szereg fotografii powojennej Warszawy. Na fotografiach można dostrzec zmiany, jakie zachodziły w stolicy. To uchwycone ułamki życia, ukazującego socrealizm miejski i ówczesną architekturę. Wystawa przedstawia zdjęcia, na których „zapisane są losy naszego miasta”, opowiada Małgorzata Purzyńska, autorka książki o Tadeuszu Rolke.