Bardzo powszechne jest stwierdzenie, że osoby będące na diecie wykluczającej mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego, są najbardziej narażone na niedobory kobalaminy. Witamina B12, bo o niej mowa występuje przede wszystkim w rybach, drobiu, jajkach, mleku i produktach mlecznych. Wystarczy jedynie odpowiednio zbilansowana dieta, by dostarczyć sobie odpowiednią dawkę tej witaminy. Jakie objawy mogą zwiastować jej niedobór?
Rola witaminy B12 dla zdrowia
Witamina B12 bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych w komórkach. To między innymi ta witamina jest odpowiedzialna za wytwarzanie komórek krwi w szpiku kostnym. Ma także wpływ na tworzenie i prawidłowy rozwój erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. To ważne, ponieważ od obu tych procesów zależy prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Dodatkowe role witaminy B12 to między innymi poprawa funkcjonowania układu nerwowego i wspomaganie dobrego nastroju. Magazynowanie kobalaminy ma miejsce w wątrobie i szpiku kostnym, skąd transportowana jest z krwią po całym organizmie. Czym charakteryzuje się niedobór witaminy B12?
Objawy niedoboru kobalaminy
Bardzo często niedobór witaminy B12 mylony jest z innymi chorobami. Dzieje się tak, ponieważ objawy mogą być charakterystyczne dla wielu dolegliwości. Mimo wszystko nie powinniśmy ignorować takich sygnałów jak:
- ciągłe uczucie zmęczenia,
- bladość skóry, anemia,
- gorszy nastrój i depresja,
- zaburzenia hormonalne,
- osłabione czucie w palcach.
Alarmującym symptomem są także zaburzenia widzenia, do których dochodzi w wyniku uszkodzenia nerwu wzrokowego. Przy braku odpowiedniej suplementacji objawy mogą się nasilać. Skutkuje to między innymi utratą poczucia równowagi, a także nieodwracalnym pogorszeniem wzroku.
Jak ustrzec się przed niedoborem witaminy B12?
Najprostszym sposobem na uzupełnianie dziennej dawki witaminy B12 jest spożywanie w odpowiedniej ilości jaj, produktów mlecznych, drobiu oraz ryb. Osoby wykluczające z diety pokarmy odzwierzęce mogą natomiast zdecydować się na przyjmowanie kobalaminy w postaci suplementów. Innym sposobem jest włączenie do codziennego jadłospisu pokarmów wzbogaconych w witaminę B12. W przypadku tabletek konieczne jest zwrócenie uwagi na skład, a przede wszystkim na dawkę witaminy. Musi być odpowiednio wysoka, bo wchłanianie jej jest procesem złożonym. Istnieje także możliwość przyjmowania kobalaminy w postaci domięśniowej.
Witamina B12 ma bardzo istotny wpływ na sprawne i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Jej niedobory mogą powodować liczne nieprzyjemne dolegliwości, których nie powinniśmy lekceważyć.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym najlepszesuplementy.pl.