Zastanawiasz się, jak zwiększyć efektywność pracę urządzeń wchodzących w skład systemu grzewczego? Rozważ instalację gruntowych wymienników ciepła. Rodzaje są następujące: rurowe, płytowe, żwirowe i glikolowe. Sprawdź, czym różnią się poszczególne modele!
Rurowe wymienniki ciepła: właściwości
Rurowy wymiennik ciepła wymaga minimalnej konserwacji, by działał niezawodnie przez długi czas. Dobrze sobie radzi z wymagającymi płynami procesowymi, takimi jak produkty o wyższej i średniej wielkości z dużymi cząstkami. Zastanawiasz się, jak wybrać wymienniki ciepła? Rodzaje elementów instalacji grzewczej dobierz do konkretnej gałęzi przemysłu. Pamiętaj, że od prawidłowego funkcjonowania wymiennika często zależy przebieg procesów produkcyjnych lub działanie innych urządzeń.
Rurowy wymiennik ciepła służy do chłodzenia lub ogrzewania produktu poprzez wymianę ciepła między płynem procesowym a eksploatacyjnym, którym zazwyczaj jest glikol, woda lodowa, para lub woda. Na szybkość wymiany ciepła wpływa konfiguracja elementu instalacji, wielkość rur, różnica temperatur, a także turbulencja i prędkość przepływu.
Wymienniki ciepła rodzaje: jak wybrać?
Czym kierować się przy zakupie wymienników ciepła? Rodzaje wspomnianych elementów różnią się ceną, dostępnością części zamiennych. Biorąc pod uwagę aspekt techniczny, możemy wyróżnić płytowe i rurowe wymienniki ciepła. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź przepływy, moc oraz temperatury wejściowe i wyjściowe dla mediów.
Szukając wymiennika płytowego, weź pod uwagę jego typ, moc, wymiary, maksymalne ciśnienie i maksymalną temperaturę pracy. Ważną rolę odgrywa też liczba płyt, materiał i zastosowanie. Upewnij, że płytowe wymienniki ciepła – rodzaje zostały wykonane z wytrzymałych tworzyw, odpornych na wilgoć i dobrze przewodzących prąd. Doskonale sprawdzi się tutaj miedź, stal nierdzewna i nikiel. Do standardowego użytku spokojnie wystarczy wymiennik, który może działać przy ciśnieniu 3 Mpa.
Gruntowe wymienniki ciepła glikolowe
Proponowane wymienniki ciepła sprawdzą się w bagnistych lub nasypowych gruntach. Można je zamontować w pobliżu wysypiska śmieci lub innego źródła zanieczyszczeń. Glikolowe wymienniki ciepła: rodzaje zapewniają wysoką wydajność energetyczną. Doskonale współpracują z dolnym źródłem pompy ciepła bazującym na glikolu. Eksperci podkreślają, że glikolowy wymiennik ciepła jest najbardziej higieniczny. W tym przypadku wypełniona glikolem rurka, o długości 120-250 cm i średnicy 2-4 cm zastąpiła rurę lub złoże żwirowe. Umieszcza się ją pod ziemią na głębokości 1,5-1,7 cm.
Niektórzy fachowcy polecają żwirowy gruntowy wymiennik ciepła, który składa się z zaizolowanego pojemnika z płukanym, czystym żwirem. Nie tylko schładza lub podgrzewa powietrze, lecz także może zastąpić filtry przeciwpyłkowe. Skutecznie chroni przed rozwojem grzybów i innych alergenów.
Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Rekuperacji