Jesteś osobą publiczną, wykonujesz pracę związaną z ciągłym mówieniem bądź czeka Cię ważna wideokonferencja, ale Twój głos odmówił posłuszeństwa? Sprawdź, co powinieneś zrobić, by złagodzić objawy i wyleczyć zapalenie krtani!
Łagodzenie objawów zapalenia krtani
Zanim przystąpisz do leczenia zapalenia krtani, skonsultuj się z lekarzem, by ustalić przyczynę choroby. Jeśli to zakażenie wirusowe, wystarczą metody opisane w niniejszym artykule. Jeżeli jednak zapalenie jest bakteryjne, konieczny będzie antybiotyk.
Łagodzenie objawów przy chorobie wirusowej polega przede wszystkim na nawilżaniu gardła i stosowaniu leków bez recepty. W zależności od preferencji możesz wybrać ziołowe tabletki na gardło, syrop bądź aerozol. Istotne jest także oszczędzanie głosu. Jeśli musisz powtarzać tekst przed wystąpieniem, rób to w myślach, bo każde nadwyrężanie gardła przedłuży dotkliwe objawy zapalenia krtani.
Leczenie zapalenia krtani: wirusowego, bakteryjnego
Bez względu na przyczynę zapalenia krtani powinieneś dać sobie czas na wypoczynek. Koniecznie weź wolne w pracy, by na wystąpienie stawić się wypoczęty. Pamiętaj też, że wirusem lub bakterią możesz zarazić współpracowników. Pij dużo wody, leż w łóżku, odpuść sobie ćwiczenia fizyczne. Wietrz w pokoju i nawilżaj powietrze, bo suchość szkodzi krtani. Do domowników zwracaj się szeptem. Co możesz pokazać gestami, to pokazuj. Nie spożywaj potraw pikantnych i drażniących, a tym bardziej nie pal papierosów.
W leczeniu chorób układu oddechowego sprawdzają się inhalacje z olejku aptecznego lub soli. Nie potrzebujesz specjalistycznego urządzenia, wystarczą Ci garnek i ręcznik na głowę. Warto też chodzić w chustce lub szaliku – nawet w domu.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Aptekamirowska.pl.
Zdj. Shutterstock