Swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu, a także ich przekrwienie mogą oznaczać, że w naszym oku rozwija się stan zapalny. Przyczyn zapalenia spojówek jest kilka, a od ich zdiagnozowania zależy skuteczne leczenie. Dowiedz się, czym jest zapalenie spojówek i jak sobie z nim radzić.
Dlaczego cierpimy na zapalenie spojówek?
Spojówka jest błoną śluzową, która chroni gałkę oczną przed urazami. Niestety zdarza się, że sama spojówka ulega urazom lub zakażeniom, w wyniku których rozwija się w niej stan zapalny. Dość częstą przyczyną zapalenia spojówek jest uraz mechaniczny lub inne niezakaźne zapalenie proste – podrażnienie wiatrem, promieniami słonecznymi czy oparami. Wyróżniamy również wirusowe zapalenie spojówek, bakteryjne, grzybicze, alergiczne i bardzo rzadko występujące chlamydiowe zapalenie spojówek.
Zapalenie spojówek – objawy
Wirusowemu zapaleniu spojówek towarzyszy charakterystyczne uczucie ciała obcego w oku, obrzęk, przekrwienie oraz bardzo obfite łzawienie, a zakażenie w zdecydowanej większości przypadków przechodzi na drugie oko. Bakteryjne zapalenie spojówek objawia się ropną wydzieliną z oka, zaczerwieniem i swędzeniem oczu, a grzybicze zapalenie spojówek łzawieniem, bólem oka i wydzieliną. Alergiczne zapalenie spojówek wiąże się z dużym pieczeniem i swędzeniem oczu oraz obfitym łzawieniem i zaczerwienieniem. Zawsze też występuje jednocześnie w obu gałkach ocznych.
Jak leczyć zapalenie spojówek?
Pojawienie się dyskomfortu, wzmożonego łzawienia, opuchlizny, zaczerwienia czy bólu oczu zawsze powinno być dla nas sygnałem do odbycia wizyty u lekarza. Nie należy bagatelizować symptomów, które mogą świadczyć o zapaleniu spojówek lub innej chorobie. W oczekiwaniu na wizytę u okulisty możemy, a nawet powinniśmy zakraplać oczy nawilżającymi kroplami do oczu bez konserwantów. Należy je również stosować w przypadku alergii, jednocześnie w miarę możliwości ograniczając kontakt z alergenem. Po wyleczeniu zapalenia spojówek również należy zakraplać oczy, aby pomóc spojówce się całkowicie zregenerować. Kobiety powinny także wymienić wszystkie przybory kosmetyczne, które używały bezpośrednie przed zakażeniem – tusze do rzęs, kredki do oczu czy cienie do powiek.
Aby zmniejszyć ryzyko powstania zapalenia spojówek, należy unikać przecierania oczu oraz nadmiernej ekspozycji oczu na ekrany, słońce i wiatr. Jeśli pracujemy przed komputerem, oczy powinniśmy zakraplać regularnie przez cały rok.
Artykuł powstał we współpracy z apteką internetową apteka-leki.pl.